W przypadku samochodów, które są wyeksploatowane, ich naprawa nie jest opłacalna, nie nadają się już ani do sprzedaży, ani do bezpiecznej jazdy – dobrym rozwiązaniem jest ich transport do stacji demontażu. Aby proces kasacji odbył się w pełni legalnie, należy dopełnić kilku czynności – jedną z nich jest wyrejestrowanie pojazdu.
Wyrejestrowanie samochodu po złomowaniu
Przekazując auto do złomowania, zadaniem właściciela jest jego wyrejestrowanie – na wykonanie tej czynności kierowca ma 30 dni od momentu oddania samochodu do autoryzowanej stacji złomowania pojazdów. Od początku roku 2020, na osoby, które w terminie nie poinformują odpowiedniego organu o wyrejestrowaniu samochodu, może zostać nałożona kara w wysokości od 200 do nawet 1000 złotych, dlatego warto dopilnować tej czynności. Wyrejestrować pojazd powinien główny właściciel lub współwłaściciel. Wystarczy udać się do wydziału komunikacji urzędu właściwego dla miejsca, w którym auto zostało zarejestrowane ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. Potrzebny będzie:
- dowód osobisty lub paszport,
- dowód rejestracyjny,
- karta pojazdu i tablice rejestracyjne,
- zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu, wystawione przez firmę zajmującą się kasacją samochodów,
- wypis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), jeżeli pojazd stanowi własność osoby prawnej,
- dowód zawarcia umowy ubezpieczenia OC.
Po uiszczeniu opłaty skarbowej za decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu (standardowe wyrejestrowanie pojazdu to koszt około 10 złotych), urząd ma maksymalnie 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Kolejny krok to zgłoszenie się do ubezpieczyciela, u którego mamy wykupioną polisę OC z zaświadczeniem o demontażu oraz zaświadczeniem o wyrejestrowaniu samochodu. Właściciel może ubiegać się o zwrot części zapłaconej składki za okres od dnia kasacji samochodu do końca ważności ubezpieczenia.
Caban Recykling w Łodzi – złomowanie aut i skup samochodów do kasacji
Posiadając wszystkie wymagane dokumenty, złożenie wniosku o wyrejestrowanie samochodu to tylko formalność. Wykasowanie z bazy danych aut zarejestrowanych uchroni nas nie tylko od kary pieniężnej i konieczności opłacania OC, ale także przed incydentami związanymi na przykład z kradzieżą tablic rejestracyjnych. Warto więc postępować zgodnie z przepisami i w odpowiednim terminie złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta. Chcesz dowiedzieć się więcej o kasacji samochodów, poznać cenę złomowania i wszelkie formalności, które trzeba załatwić, aby proces wycofania pojazdu z użytkowania był legalny? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na Twoje wszystkie pytania!