Większość właścicieli pojazdów takich jak samochody choć raz w życiu stanęła przed koniecznością ich złomowania. Przyczyny demontażu auta mogą być różne – wypadek uniemożliwiający naprawę lub stan techniczny niepozwalający na bezpieczne poruszanie się po drodze. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak wygląda proces złomowania i na czym dokładnie polega? Jeśli nie – zapraszamy do lektury.
Czym jest złomowanie?
Najprościej mówiąc – to jeden z elementów recyklingu, pozwalający odzyskać wiele części, a te, które uchodzą za niebezpieczne – bezpiecznie składować w przeznaczonym do tego miejscu. Kiedy nasz samochód nie nadaje się już do użytkowania, powinniśmy skontaktować się ze Stacją Demontażu Pojazdów posiadającą specjalne uprawnienia do wykonywania tego typu prac. Pracownik takiego miejsca winien jest wystawić właścicielowi dokumenty umożliwiające legalne wyrejestrowanie auta w Wydziale Komunikacji, a co za tym idzie – wycofanie go z użytkowania.
Czy można zezłomować auto bez zbędnych formalności?
Aby możliwe było poddanie samochodu recyklingowi, potrzebne jest posiadanie przez jego właściciela dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, polisy OC i dowodu osobistego. W sytuacji, kiedy dowód został zabrany przez policję, potrzebne będzie pokwitowanie. Natomiast gdy auto ma kilku właścicieli – wszyscy muszą wyrazić zgodę na jego złomowanie – w tym celu można posłużyć się odpowiednimi uprawnieniami. Nie można natomiast pozbyć się w ten sposób samochodu stanowiącego własność banku, chyba że sfinalizowaliśmy spłatę kredytu – wówczas potrzebny będzie dokument potwierdzający cesję.
Jak to się robi, czyli demontaż auta krok po kroku
Zanim samochód trafi do prasy, kierownik stacji wraz ze sprzedawcami oceniają jego stan techniczny, sprawdzając które z części nadają się do odzyskania. Później następuje wymontowanie niebezpiecznych części takich jak akumulator czy poduszki powietrzne, usunięcie płynów: hamulcowego, chłodniczego, do spryskiwaczy, olejów: silnikowego i przekładniowego, paliwa (również butli LPG), czynnika klimatyzacji oraz filtrów. Odpady są następnie segregowane według oznaczenia, a także magazynowane do czasu zabrania ich przez firmę zajmująca się wywozem tego typu substancji.
Segregacja odpadów możliwych do przetworzenia
Rozmontowany samochód to jedna wielka góra odpadów takich jak szkło, tworzywa sztuczne, złom gruby, blacha, mosiądz, aluminium, ołów, platyna. Każdy z tych surowców nadaje się do ponownego wykorzystania po przetworzeniu. Będące w dobrym stanie technicznym elementy są wykorzystywane jako części używane, dzięki czemu kierowcy mogą skorzystać z nich w niżej cenie. To bardzo ważne, bo dobrze wykonany recykling pomaga chronić środowisko i unikać wieloletniego zalegania auta na złomowisku. Co więcej – pozwala właścicielowi odzyskać część pieniędzy, bo za kasację auta można zarobić od 300 do nawet 500 zł – w zależności od wagi pojazdu.
Szukasz zaufanej, legalnej Stacji Demontażu Pojazdów? Wybierz Caban Recykling w Łodzi. Zapraszamy!