Gdy w Twoim domu, mieszkaniu, garażu, biurze czy magazynie zalegają metalowe odpady, których chcesz się pozbyć, jednym z najbardziej sprawdzonych rozwiązań jest oddanie ich do skupu złomu. Dzięki temu nie tylko oczyścisz przestrzeń w swoich wnętrzach, ale również podbudujesz nieco budżet. Sprzedaż złomu rodzi jednak wśród wielu osób pewne wątpliwości. Jest to m.in. kwestia opodatkowania tego rodzaju transakcji. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, czy od sprzedaży złomu należy zapłacić podatek. Zapraszamy do lektury!
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych a sprzedaż złomu
Rozpatrując kwestię opodatkowania transakcji związanej ze sprzedażą złomu, należy wziąć pod uwagę to, czy osoba sprzedająca prowadzi działalność gospodarczą związaną ze sprzedażą złomu, czy też robi to okazjonalnie jako osoba fizyczna. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje te kwestie. W przypadku, gdy raz na jakiś czas sprzedajesz zalegające w Twoim gospodarstwie domowym odpady, nie zostaniesz objęty obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, a cała kwota ustalona wcześniej ze skupem trafia do Ciebie.
Kto zobowiązany jest do zapłaty podatku od sprzedaży złomu?
Inaczej sytuacja opodatkowania wygląda w przypadku działalności gospodarczej, dla której sprzedaż złomu stanowi jedno ze stałych źródeł dochodu. Właściciel takiej działalności będzie musiał zapłacić podatek od sprzedaży złomu. Jeśli jednak wartość transakcji nie przekracza 1000 złotych, jest ona zwolniona z podatku.
Kupujący czy sprzedawca – na kim spoczywa obowiązek zapłaty podatku?
W sytuacji, gdy zarówno sprzedający, jak i kupujący złom jest podatnikiem VAT, obowiązkiem jego zapłaty obarczony jest wyłącznie sprzedawca. Jeśli jednak transakcja odbywa się między kupującym będącym podatnikiem VAT a sprzedającym, który jest osobą fizyczną i nie jest podatnikiem VAT, to podatek od czynności cywilnoprawnych musi zapłacić właściciel skupu w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
Podatek od sprzedaży złomu
Podsumowując powyższe wnioski, widzimy, że obowiązek odprowadzenia podatku od sprzedaży złomu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, kto jest sprzedawcą – osoba fizyczna czy właściciel działalności gospodarczej, dla którego sprzedaż złomu jest jednym ze źródłem dochodu. Ważna jest również wartość transakcji, jak również to, czy sprzedający oraz kupujący są podatnikami VAT.
Szukasz sprawdzonego skupu złomu z dojazdem na terenie Łodzi? Skontaktuj się z nami!