Cyna jest jednym z droższych i chętniej skupowanych metali. Niegdyś tak tania i popularna, że używano jej nawet do wytapiania zabawek dla dzieci oraz przedmiotów codziennego użytku, dziś ceną za tonę czystego materiału na amerykańskiej giełdzie dochodzi do niemal 24 tysięcy dolarów. Cyna swoją popularność zawdzięcza szerokiej gamie możliwych zastosowań, a także pożądanym właściwościom w branży przemysłowej.
Do czego wykorzystujemy cynę?
Cyna, dzięki niskiej temperaturze topnienia jest metalem niezwykle plastycznym i z łatwością poddaje się obróbce. Wysokie właściwości antykorozyjne sprawiają, że wykorzystuje się ją zarówno jako metal powlekający inne stopy (warstwa ochronna, między innymi na blachach), jak i do wytwarzania puszek na żywność konserwową. Często używa się cyny oraz stopów z zawartością cyny do produkowania kabli, przez wzgląd na wysokie przewodzenie energii elektrycznej. Cyna, jako znany i powszechnie występujący metal, już od około 5 tysięcy lat przed naszą erą służyła ludziom do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku.
Popularne stopy cyny
W skupie złomu sprzedasz cynę również w popularnych stopach. Cena takiego materiału zależy od zawartości metalu w złomowanym przedmiocie i waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Najpopularniejsze stopy cyny to mieszanka z miedzią, niklem, tytanem, srebrem, a nawet ołowiem. Ołów, choć obecnie wycofany z użycia w związku ze szkodliwym działaniem na zdrowie człowieka oraz negatywnym wpływem na środowisko, wiele lat temu służył do stabilizacji cyny i zwiększeniu jej odporności na obniżone temperatury.
Gdzie znajdziesz cynę?
Złom z zawartością cyny znajdziesz w starych przedmiotach codziennego użytku, takich jak garnki, kociołki, ozdobne talerze, kufle, łyżki, świeczniki oraz części kabli, powłoki blachy, elementy konstrukcyjne samolotów i wiele więcej. W przypadku przedmiotów większych gabarytów oferujemy odbiór złomu z dojazdem do Klienta na terenie Łodzi oraz okolic. Usługa fachowej wyceny zawartości procentowej cyny w konkretnym stopie, a tym samym kwoty należnej nie obejmuje skupów stopu cyny ze srebrem – w przypadku połączenia tych dwóch metali płatność dotyczy obu kruszców.