Brak katalizatora to częsty problem w autach przeznaczonych do złomowania. Jest to bowiem wyjątkowo cenna część, często padająca łupem złodziei. Zdarza się również, że właściciele samochodów sami wykręcają katalizatory w celu ich dalszej odsprzedaży. Jak wygląda złomowanie aut bez katalizatorów? Czy można oddać do kasacji pojazd, który jest niekompletny?
Złomowanie pojazdów a przepisy
Złomowanie samochodu to ostatni etap życia każdego pojazdu. Jeśli nie nadaje się on już do użytkowania, warto zrobić to jak najszybciej – nie ma sensu płacić składki OC za auto, które stoi nieużywane. Przepisy dotyczące złomowania pojazdów jasno mówią, że pojazd oddawany na złomowisko powinien być kompletny. Musi mieć co najmniej 90 procent wagi, jaka podana jest w dowodzie rejestracyjnym. Każdy samochód przed złomowaniem jest ważony, nie ma więc możliwości obejścia tego przepisu.
Jeśli auto ma ubytek wagi większy niż 10 procent, jego właściciel będzie musiał uiścić opłatę za każdy brakujący kilogram. A to oznacza, że za złomowanie uzyska niższą stawkę, niż początkowo się spodziewał. Demontowanie jakichkolwiek części z auta nie zawsze jest więc opłacalne, zarówno pod względem kosztów, jak i czasu, jaki trzeba na to poświęcić.
Czy warto wyjąć katalizator przed złomowaniem?
Brak katalizatora nie jest przeciwwskazaniem do złomowania i większość złomowisk nie robi z tego problemu. Co nie oznacza, że jest to dla właściciela auta opłacalne. Aby prawidłowo zdemontować katalizator, trzeba mieć odpowiednie narzędzia i wiedzę na temat budowy samochodu. Jeśli zrobimy to niewłaściwie, możemy katalizator uszkodzić, przez co nie będzie nadawał się do dalszej sprzedaży. Na samodzielnym demontażu katalizatora można więc finalnie stracić nawet kilkaset złotych.
A co w przypadku, gdy nasz samochód nie ma katalizatora, bo został on skradziony? Wtedy najczęściej wystarczy poinformować pracowników stacji demontażu pojazdów o tej sytuacji już na wstępie, przed oględzinami. Dzięki temu można uzyskać za złomowanie lepszą stawkę niż w sytuacji, gdy brak tego elementu zostanie wykryty dopiero później.